MENÜ

Flashgirls
Nevetünk, csillogunk, ezek mi vagyunk!
FLASHGIRLS

Advent, karácsony

Közelednek az ünnepek! Készítsük el az alábbi kellékeket saját kezűleg!

 

Adventi naptár

Zokni-kalendárium

Kellékek:
24 darab gyerek zokni
20 darab kis fa csipesz
szalag

Adventi KalendáriumEz az adventi naptár nagyon egyszerűen, rövid idő alatt elkészíthető. A zoknikat jelöljük meg 1-24-ig számokkal és egy szalagra fa csipesszel csíptessük fel őket. Rakjunk bele édességet, apróságokat, és már készen is van!

 

Doboz-kalendárium

Kellékek:
24 darab doboz
szalag
girland
papírlyukasztó
mintás csomagoló papír



Adventi naptár készítése1. A kis dobozokat vonjuk be különböző mintájú csomagoló papírral.
2. Papírlyukasztóval valamennyit lyukasszuk ki az egyik oldalának a sarkánál.
3. Fűzzük bele a szalagot, de mielőtt a girlandra kötöznénk, írjunk egy papírra 1-24-ig számokat és jelöljük meg mindegyiket egyenként.
4. Amikor készen van, akkor már csak a kis ajándékok hiányoznak.


Adventi naptár gyufásdobozokból

Kellékek:

24 db gyufásdoboz

Selyemszalag

Színes papír

Filctoll

Ragasztószalag

 

A dobozokat vonjuk be színes papírral és számozuk be 1-től 24-ig, majd a hátsó felüknél fogva ragasszuk hozzá a szalagcsíkokhoz. (A biztonság kedvéért hagyjuk 24 órán át száradni!) A dobozkákba meglepetésként rejtsünk finomságokat, amelyeket mindig az adott napon lehet "feltárni".

Adventi naptár csokigolyóból

Nagyon egyszerű elkészíteni az adventi naptárt csokigolyóból. Szükségünk van 24 db csokigolyóra, 1 ív színes papírra, cérnára és kosárra.

A színes papírra nyomtassuk rá vagy ha szépen írunk kézzel is ráírhatjuk a számokat 1-től 24 -ig. A számokat különböző formákra vághatjuk, lehet fenyőfa, téglalap, hóember, kör vagy egyéb más motívum. Minden egyes csokigolyóra felfűzzük a számokat a cérnával. Nagyon mutatós ha arany vagy bordó cérnát használunk. A felszámozott csokigolyókat egy kosárba vagy tálcára tesszük. Dísze lehet az asztalnak az adventi időszak alatt.

 

 

 

Koszorú

Az Advent elfelejthetetlen kelléke a koszorú. Ezt sem muszáj készen venni, emeljük hangulatát az otthoni elkészítéssel!

Alapanyagok és kellékek:

- Koszorúalapnak használhatunk a virágboltokban, piacokon árusított hungarocelből vagy szalmából készített 20-25 cm átmérőjű alapot, vagy drótalapot.

- Az alap borítására ízlés szerint alkalmazhatunk tuját, fenyőt, borostyánt. Ezek azért a legmegfelelőbbek, mert igen tartósak.

- Feltétlenül szükségünk lesz 4 db gyertyára, amelyből hatalmas választék áll a rendelkezésünkre. Színük lehet egyforma, de akár 3 db egyszínű, a negyedik pedig eltérő. Alakra -tetszés szerint- választhatunk kicsit, vékonyat, tömzsit, hosszút, csavart gyertyát stb.

- Igen kedvelt a természetes hatású koszorú, amelyet díszíthetünk, tobozzal, bogyókkal, szeletelt szárított, naranccsal, almával. Használhatunk virágüzletben kapható ún. "betűzőt" is, amely általában selyemvirágból, tobozból, selyem levelekből előre elkészített kis csokor, amelynek szára műanyaggal bevont drót, hogy könnyen fel lehessen szúrni a koszorúalapra. Díszítésnek használjunk még szalagból készített masnit, amelyet már nem feltétlenül kell saját magunknak hajtogatnunk, ugyanis az előre elkészített un. "gyorsmasnik" is kiválóan megfelelnek. A koszorú felfüggesztéséhez is használhatunk szalagot.

- A díszek rögzítésére, 0.8 mm átmérőjű drót szükséges.

- A kellékek közül fontos az olló, metszőolló, drótvágó, gumikesztyű.

Elkészítés:

1. A fenyőt és a zöldeket vágjuk fel 15 cm-es darabokra.

2. A drótból a mutatóujjunkra hajtva kis U betűket vágunk a zöldek rögzítéséhez. Ajánlatos a drót végét átlósan levágni így könnyebb lesz beszúrni az alapba.

3. A fenyőből és egyéb zöldekből 3-4 db-ot kis csokrokba fogunk, majd az alapra fektetve a száruknál fogva megtűzzük az U alakú drotokkal. Ezt a tevékenységet mindaddig csináljuk, amíg a koszorúalap teljes felületét be nem borítjuk.

4. 8 db 10 cm-es drótot levágunk majd fogóval, vagy esetleg drótvágóval megfogjuk, és akár gyertyalángnál vagy tűzhelynél a drótok végét addig melegítjük, amíg azok pirosan nem izzanak. Kettőt - kettőt a gyertyák aljába szúrunk.

5.A gyertyákat beleszúrjuk a koszorúba. Lehet egymás mellé a 4 gyertyát, lehet úgy, hogy hármat egymás mellé egyet külön, (középsővel szemben). A klasszikus és hagyományos elrendezés a koszorút négy részre osztó, szimmetrikusan betűzdelt gyertya.

6. A gyertyák közé helyezzük fel a díszeket. A bogyókat, gyümölcsöket, U alakúra hajtogatott dróttokkal rögzítsük. Ha tobozt is szeretnénk használni, akkor a tekerjük köré a drótot, csavarjuk meg erősen és így tűzzük fel a koszorúba.

7. Tűzzük a masnikat a gyertyák mellé. A drót végére kampót hajtunk, a masni közepére helyezzük, majd erősen megcsavarjuk, és feltűzzük a koszorúra.

Az első gyertyát advent első vasárnapján gyújtsuk meg, majd minden héten egy gyertyával többet.


 

 

Ajándékok, díszek, dekoráció

Karácsonykor szeretteinket megörvendeztethetjük ezekkela szép ajándékokkal!

Karácsonyi képeslap keresztszemes hímzéssel

Hozzávalók:
Színes paszpartu vagy kartonpapír

Kongré, fonalak
Öntapadós lap/matricák
Lyukasztó

Forrás: [origo]Egy karácsonyi üdvözlőlap ötletét szeretném megosztani a többi olvasóval - még van idő elkészíteni. Én ezzel a képeslappal kívánok ismerőseimnek boldog karácsonyt.

Elkészítéséhez kell egy jópofa karácsonyi minta, amit egy kis kongré darabra kihímezhetünk. Ezt a paszpartuba helyezzük - ha az nincs, egy kartonpapírt hajtogatunk meg és vágunk ki, a kívánt méretben -, majd a hímzést beleragasztjuk.

Én a minta körül kis hópelyhekkel is díszítettem a képet, amit öntapadós matricából vágtam ki lyukasztóval, de készen is kaphatók már ilyen matricák.

Elkészítése hímzéssel együtt kb. 2 óra, és persze ennek nagy részét a hímzés teszi ki.


Hóember styropor gömbből

Hozzávalók:    1 db 5 cm-es gömb
1 db 4 cm-es gömb
1 db 4 cm átmérőjű kalap
fogpiszkáló az orrnak
gyöngyök, gombostűk a szemnek és gomboknak
színes textildarabok, szatén szalagok
acryl festék fehér, piros színekben

Forrás: [origo]

Könnyű az elkészítése, és nagyon bájos, kedves díszek.

Mi lefestettük a gömböket, mert így fényesebb és szebb lett a felületük. Aztán az egyik hóembernél egy gombostűre gyöngyöt fűztem, így készítettem el a szemet, szájat, gombokat.

A másik hóembernél festettük az arcot, és a gombokat.

Az orrát piros festékkel bekent fogpiszkálóból készítettük. Ezután a gömböket és a kalapot ragasztópisztollyal rögzítettük egymáshoz.

Az arcára rajzoltunk egy kis pírt zsírkrétával, a kalapját szaténszalaggal díszítettük, kötöttünk nekik sálat, és elkészült a fiú és lány hóemberünk.

Olyan helyre ajánlom, ahol kisgyerek van, mert ez a dísz nem törékeny, és mi, gyerekek is el tudjuk készíteni.

 

 

Szegfűszeges narancs

Az ünnepek hangulatában az illatoknak talán minden másnál nagyobb szerepük van (a színek, fények és hangok, zenék mellett). Nálunk a karácsonynak leginkább mézeskalács-, szegfűszeg és fahéjillata van, de közben nem felejthetjük el a fenyőfa és a gyertyák illatát sem…

A szegfűszeg nagyon erős illatú és ízű fűszer - nem használjuk túl gyakran a konyhában, de ilyenkor év vége felé biztosan előkerül, mikor a karácsonyi mézessütik ideje elérkezik.
Ezúttal azonban nem sütéshez, főzéshez ajánljuk, sokkal inkább dekoráció - esetleg ajándék - készítéséhez. Talán sokan már próbálták is: egy szép, egészséges héjú narancsot tűzdelhetünk meg vele. Fahéjrudacskákkal összekötjük, és nemcsak szép, de rendkívül kellemes illatot áraszt viszonylag hosszú ideig. Felakaszthatjuk vagy elhelyezhetjük az ünnepi asztalon, gyertyát is tűzhetünk bele, esetleg később a karácsonyfára is fölkerülhet.

Karácsonyi teríték
Tippek az ünnepi hangulathoz:

A szenteste ünnepi vacsorájához természetesen mindenki ízlésének megfelelő stílust, hangulatot választhat, de a karácsonyi asztalnak sem kell kirívónak lennie. A fehér, egyszínű, enyhén dekorált, esetleg saját színével hímzett terítő, a hozzá passzoló szalvétával és kiegészítőkkel éppúgy lehet ünnepi hangulatú, mint a zöld és vörös dominanciájú teríték - melyhez kiegészítőként különösen jól illenek a fenyőágak és a mikulásvirág -, vagy az aranyat, vagy az ezüstöt mint fő motivációs elemet használók asztala.

A borostyánlevél, a csipkebogyó, a toboz a téli hónapok jellegzetes növényei, termései. A legkedveltebb szalvéta minták pedig ez időtájt jégvirágosak, hópelyhesek vagy karácsonyi motívumokkal díszítettek. Az asztal fő dísze ezek mellett általában az adventi koszorú vagy a magvakkal, fenyőágakkal kiegészített gyümölcskosár.

Bár nem olcsó mulatság, a harmóniához elengedhetetlen, hogy a kiválasztott színkombinációhoz illő porcelánokkal terítsünk, s hozzájuk való dekorációs elemeket használjunk. Kék-fehér-ezüst étkészlethez például fehér terítőt ajánlunk, kék gyertyával és kék szalvétával. Kiegészítőnek ezüst csillagokat, ezüstözött gyertyákat, fenyőtobozokat tehetünk az ünnepi asztalra. Ha porcelánkészletünk fehér, akkor vele az arany-vörös színkombináció érvényesül igazán, hiszen velük tökéletesen harmonizál a fenyő zöldje. Ha a fenyőfa közel van az asztalhoz, a színeket kiváltképp érdemes összehangolni. Az asztal közepére állíthatunk olyan fenyődekorációt, amely - mintegy a karácsonyfa részleteként - ékesíti a vacsoraterítéket. Ha az adventi koszorút középre helyezzük, akkor a kör lehet a rendező elv. Téglalap alakú asztal közepére inkább hosszúkás asztaldísz illik; a további tárgyak rendje ehhez igazodik majd. Ha olyan dinamikus motívumot választunk, mint például a karácsonyi csillag, akkor beszerezhetünk melléje csillag alakúra formázott gyertyát, alátétekként kivághatunk papírcsillagokat, s teríthetünk csillagmintás abrosszal.

Gyertyacsokorral kellemes hangulatot teremthetünk. Alkossunk középen hosszú, utána rövidebb, s végül apró mécsesekkel keretezett kompozíciót. A gyertyák színe a teríték árnyalataihoz és a karácsonyfa alaphangulatához igazodjon. Az asztal díszítése megismétlődhet az ebédlőszekrényen, valamint frízként folytatódhat az ajtó- és ablakkeretek fölött. Az üveggömbökön túl mézeskaláccsal, habkarikával, szárított fügével, narancskarikákkal, aszalt gyümölcsökkel, szaloncukorral, kis kosár almával fokozhatjuk az ünnep hangulatát.

Karácsonykor a legtöbb ember igyekszik a legjobb formáját hozni, és akad olyan is, aki hasonló figyelmet fordít az asztali terítékekre is. Az alábbiakban

A karácsonyi időszak ma már sokszor egyet jelent a rohanással, amikor a több oldalas ajándéklista teljesítése mellett a lakás nagytakarítására, a fa díszítésére, az ünnepi öltözékre és a menü összeállítására, sőt a karácsonyi terítésre is energiát kell tartalékolni.

Klasszikus karácsonyi színek: arany és piros

Ez utóbbi nem is olyan egyszerű dolog, legalábbis, ha nem szeretnénk szenteste egy hétköznapinak tűnő asztalnál ücsörögve elfogyasztani a karácsonyi fogásokat. A Stílusos vendégvárás című könyv egyik szerzője, Szeleczky Ildikó azt mondja, az ünnepi terítéknek mindenekelőtt a karácsony valódi tartalmát. a szeretet tükrözőnek, gondosnak és figyelmesnek kell lennie, olyannak, amit mindenki kedvére terítettek.

"Fontos az összhang, a színek harmonizálása, amely egyéni, de emellett egy kicsit a családunk stílusát tükrözi" - mondja a szakértő, aki könyvét Gulyás Judittal írta. Lényeges szempont az is, hogy a karácsonyi teríték összhangban legyen a lakás meglévő adottságaival, valamint atmoszférájával.

A színek területén igazi klasszikusoknak számítanak Szeleczky Ildikó szerint a piros, zöld, arany, míg a minimál art kedvelőinek a fekete, szürke, ezüst összeállításokat ajánlja. A "modern kategória" nagy befutója a lila és annak minden árnyalata, rózsaszínnel, szürkével tarkítva, de trendi a szürke (a grafitszürkétől a galambszürkéig bármilyen árnyalat) is, fehérrel, ezüsttel kombinálva.

A matt kiegészítők kitűnő párosítást jelentenek a metálszínekkel éppúgy, mint a gyöngyház hatásúakkal, de érdemes figyelni arra, hogy ne essünk túlzásokba, ha harmonikus terítéket szeretnénk. A öt-hatféle, esetleg még több szín párosításával könnyen elronthatjuk az összhatást.

A szoba falszínéhez, a bútorokhoz és a kiegészítőkhöz szintén alkalmazkodnia kell színben az ünnepi asztalnak. A gyertyatartók ugyancsak kiemelt szerepet élveznek ilyenkor stílusukat, valamint színüket tekintve az enteriőrhöz igazodóak kell lenniük, ahogyan magának a gyertyáknak is.

A vendégvárás szakértője úgy véli, az elegáns díszítés sok időt vesz igénybe, és komoly fejtörést jelent. "Azt gondolom. manapság ez a legnagyobb luxus. Törődésünktől, a belefektetett munkánktól, az ötleteinktől lesz "luxus színvonalú" az asztal. függetlenül attól, hogy mennyibe kerül, amivel megterítünk" - mondta el Szeleczky Ildikó, aki tippeket is adott arra vonatkozóan, hol és merre érdemes körülnézni azoknak, akik szívesen áldoznak időt az ünnepi terítésre, illetve kellő fantáziával is rendelkeznek.

"A szokásos beszerzési forrásokon kívül ott vannak a virágboltok, a piac, az iparművészeti galériák, az üzletközpontok. Én magam a vissza a természetbe elv alapján erdőben, kertben, mezőn gyűjtöm össze" - mesélte a szakember, aki hozzátette, a borostyán, toboz, gesztenye, gyümölcsök, moha, csipkebogyó, magyal, fagyal, fagyöngy egyaránt alkalmas alapanyagul szolgálhat.

Készíthetünk angyalt, ültető kártyát, menüt, kisebb vagy egészen apró méretű. becsomagolt meglepetés ajándékokat, amelyeket aztán az asztalra lehet helyezni. Mindehhez felhasználhatunk textilt, papírt, fát, gyöngyöket is, mindenféle variációban.

Érdemes ugyanakkor figyelni arra is, hogy a díszítés harmonizáljon a karácsonyfán felhasznált díszekkel, színekkel és anyagokkal, így a mézeskalácsokkal, dióval, mogyoróval, girlandokkal és a sok-sok gyertyával.

A fények hatása szenteste fokozottan előtérbe kerül. Gyertyák vagy apró mécsesek sokaságával tehetjük melegebb, meghittebb hangulatúvá a helyiséget, ahol az ünnepi asztalt felállítjuk.

Egyéniséget is vigyünk a terítésbe

A szakértő azt javasolja, az asztalterítő anyagát tekintve lehetőleg legyen finom, jó minőségű. A porcelánok mellé  alaposan kifényesített fémtárgyak kerüljenek. Az asztalon helyet kaphat néhány - mintegy visszaköszönve - a karácsonyfát díszítő elemekből is, de része lehet az adventi terítéknek néhány tükörlapocska, esetleg a színben harmonizáló szalagok vagy éppen tobozok.

Dekorációs elemként szóba jöhetnek akár házilag készített, vagyis sütött finomságok is, mégpedig habcsók vagy mézeskalács formájában. Ezek alakjukat tekintve szintén igazodhatnak a karácsonyhoz.  Az asztal díszítőelemeiként variálhatunk még aszalt gyümölcsökkel, így fügével, narancskarikákkal is, de akár egy szép, díszes kosárba helyezett friss gyümölcs is hangulatos látványelem lehet néhány szaloncukor társaságában.

Az asztal középén az adventi koszorú is helyet kaphat, de készíthetünk saját kezűleg egy a karácsonyfánkkal harmonizáló fenyődekorációt is.

A szalvétahajtogatás (ez lehet egészen egyszerű geometrikus formát ábrázoló vagy akár bonyolultabb, például csokor formájú) a teríték stílusa mellett a lakáséhoz is igazodjon, javasolja Szeleczky Ildikó.

"Az elmondottakból kiderül, hogy lehet akár teljesen pénz nélkül is ünnepi díszítést varázsolni az asztalra, de kiadhatunk akár csillagászati összegeket, ha ezüst, ólomkristály, brokát vagy márkás porcelán felhasználásával szeretnénk az ünnepi terítéket összeállítani" - számolt be Szeleczky Ildikó, aki személy szerint nem a pénz-, hanem a látványcentrikusságot, a vizuális megjelenést díjazza.

Hírek

  • Blogunk
    2010-11-12 15:02:05

    Megnyílt a blogunk a www.flashgirls.blogger.hu címen.

  • Új tag!
    2010-11-12 14:52:27

    Nemrég új tag csatlakozott a Flashgirls-höz,Dóri.

    Szeretettel köszöntjük Őt!

  • Flashgirls tagság!
    2010-10-25 18:23:55

    Flashgirls tagság!

    Lépj be közénk és legyél Te is Flashgirl!

    A továbbiakért és hogy hogyan léphetsz be hozzánk nézd meg a Tagság címszó alatt lévőket.

Szavazás

Hogy tetszik a honlap? Szavazz!
Rossz
Rémes
Elmegy
Nagyon jó

Asztali nézet